Okulary anaglifowe red-cyan (czerwono-cyjankowe) 3D

Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, historia ukazywania trójwymiarowych obrazków z zastosowaniem niebieskiego i czerwonego filtra ma już ponad 160 lat. Za prekursora tej metody uznaje się Niemca Wilhelma Rollmana z Lipska. Rysował on figury geometryczne stosując tylko czerwone i niebieskie linie na czarnym tle. Aby zobaczyć efekt 3D, widz musiał popatrzeć na taki obrazek przez czerwone i niebieskie szkiełko.

Kilka lat później zaczęły pojawiać się znane nam już współcześnie rozwiązania, polegające na wykonywaniu zdjęć, a nawet obrazów ruchomych, z dwóch różnych perspektyw – czyli tak, jak na świat patrzymy oczyma. Każde oko postrzega przestrzeń z nieco innego kąta. Dzięki paralaksie (różnicy kątów) mózg buduje obraz trójwymiarowy.

Jak najprościej wykonać zdjęcie anaglifowe 3D? 

Dowolnym aparatem (choćby z telefonu) wykonaj dwa zdjęcia tego samego obiektu (niestety nie może on się poruszać) przesuwając aparat o około 7 cm w prawo w stosunku do pierwszego zdjęcia. Tak otrzymasz dwa obrazy o różnym kącie widzenia. Teraz przy pomocy darmowego programu ->> StereoPhotoMaker możesz utworzyć gotowy obraz 3D, do oglądania przez okulary red-cyan.

Okulary anaglifowe red-cyan czerwono-cyjankowe co warto wiedzieć?

Cyjankowe czy niebieskie:

Ludzkie oko – jak zapewne wiecie – zawiera trzy rodzaje czopków,  każdy o innej charakterystyce widmowej, zależnej od budowy tzw. fotopsyn w błonie komórkowej neuronów. W odbiorze barw uczestniczą barwniki:

erythrolabe – reagujący na promieniowanie o λ = 590 nm, wywołujące wrażenie czerwieni,
chlorolabe – czuły na promieniowanie o λ = 540 nm – wrażenie zieleni
cyanolabe –  czuły na promieniowanie o λ = 450 nm – wrażenie barwy niebieskiej.
Wyróżnienie tych trzech rodzajów czopków (teoria Younga-Helmholtza) wpłynęło na opracowanie modelu kolorów RGB, stosowanego obecnie w telewizji, w skanerach, aparatach fotograficznych, monitorach itp.

Obraz anaglifowy 3D wydrukowany na papierze albo widziany na monitorze zawiera widok lewy wyłącznie w kolorach czerwieni (R-red), natomiast obraz prawy w kolorach niebieskim (B-blue) i zielonym (G-green). Oznacza to, że filtry dla takiego anaglifa dla oka lewego powinny przepuszczać tylko czerwony, natomiast dla oka prawego: zielony i niebieski – co daje właśnie filtr cyjankowy (czyli zakres pośredni). Jeżeli filtr będzie „zbyt” niebieski – zuboży widzenie koloru zielonego, a jeśli będzie zbyt zielony – oko prawe nie zobaczy barwy niebieskiej.

Z tego powodu w produkcji anaglifowych okularków red-cyan stosujemy folie barwione w masie o kolorze czerwonym (zakresie widma  580 nm-600nm) oraz cyjankową (460-530 nm). Filtr cyjankowy – jako, że ma szerszy zakres przepuszczanego widma światła jest o ok. 15% jaśniejszy w stosunku do czerwonego.

red_cyan_anaglyph

Nadruk na okularach

Okulary wykonywane są z dwóch warstw kartonu GC1 (jednostronnie powlekanego), pomiędzy którymi wklejane są folie. Wcześniej w kartonie wycinamy otwory na „oczy”. Po wklejeniu filtrów i zamknięciu warstw wycinane są pod prasą (sztancą) gotowe okulary.

Nadruk może być jednostronny (czyli tylko po zewnętrznej stronie), albo dwustronny, czyli także od wewnętrznej. Na jednym arkuszu kartonu mieści się 9 okularów o szerokości 35mm. Dlatego małe nakłady okularów ( mniej niż 2000) drukujemy metodą cyfrową. Druk cyfrowy zapewnia wysoką jakość, jednak cena nie zależy od ilości użytych w projekcie kolorów. Oznacza to, że nawet małe logo w jednym kolorze będzie tak samo wycenione jak nadruk po całej powierzchni z użyciem wszystkich kolorów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pakowanie

Okulary po wydrukowaniu i wycięciu mogą być ułożone w stosy po 100 sztuk i wiązane gumką,

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pakowanie w stosy po 100 szt

albo pakowane w indywidualny woreczek z celofanu i samozamykaczem.

metalic_02

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Specyfikacja techniczna:

Okulary kartonowe do oglądania anaglifów

Materiał: Papier karton GC1 2 x 215g

Wymiary produktu: 35 mm x 392mm

Filtry: politereftelan etylenu – grubość 0,17 mm barwiony w masie

Produkt przyjazny dla środowiska

Niskie nakłady – kup w sklepie online

Większe nakłady – wyceń sam:

Kliknij tutaj, aby wycenić swój projekt->>>

Dodaj komentarz